Kontakt

PUNKT INFORMACJI EUROPEJSKIEJ EUROPE DIRECT - DZIERZGOŃ
82-440 Dzierzgoń
ul. Wojska Polskiego 3
tel. +48 (055) 276 00 37; fax +48 (055) 276 25 70
e-mail:

Koniec roamingu: Parlament usuwa ostatnią przeszkodę

06.04.2017

Parlament usunął w czwartek ostatnią barierę na drodze do zniesienia opłat detalicznych za roaming.

Koniec roamingu: Parlament usuwa ostatnią przeszkodę

Zniesienie detalicznych opłat roamingowych na terenie UE, zaplanowane na 15 czerwca 2017 r., pozwoli użytkownikom telefonować i przesyłać dane zza granicy płacąc tyle, ile u siebie w kraju.

"To wielkie zwycięstwo dla europejskich konsumentów" - powiedziała sprawozdawczyni Miapetra Kumpula-Natri (S & D, FI). "Teraz możemy świętować zniesienie opłat roamingowych od 15 czerwca. Użytkownicy w całej Europie będą mogli sprawdzać e-maile, korzystać z map, przesyłać zdjęcia za pomocą mediów społecznościowych, dzwonić i wysyłać widomości tekstowe do domu bez dodatkowych kosztów".

 

Parlament usunął ostatnią przeszkodę zatwierdzając 549 głosami za, przy 27 głosach przeciw i 50 wstrzymującymi się, wstępne porozumienie z Radą UE w sprawie limitów cen hurtowych na usługi roamingowe.

 

Porozumienie o hurtowych limitach cen określa, jakich opłat operatorzy telekomunikacyjni mogą żądać za wykorzystanie ich sieci do przeprowadzania transgranicznych połączeń "roamingowych". Ceny hurtowe roamingu pośrednio wpływają na końcowe rachunki konsumentów.

 

Porozumienie dotyczy też obniżenia limitów transferów danych, co ułatwiłoby konsumentom w Unii dostęp do większej ilości zawartości audiowizualnej podczas podróży z jednego kraju UE do innego. Mogłoby również ułatwić wejście na rynek małym i wirtualnych operatorom telekomunikacyjnym

 

Ograniczanie stawek hurtowych w roamingu jest niezbędnym warunkiem dla całkowitego zniesienia detalicznych opłat roamingowych od 15 czerwca 2017 r. Dzięki temu użytkownicy telefonów komórkowych podróżujący po Unii Europejskiej będą płacili za prowadzenie rozmów głosowych, wysyłanie SMS-ów i korzystanie z danych tyle samo, ile płacą u siebie (w kraju operatora swojej sieci), bez dodatkowych opłat ponoszonych dotychczas za granicą.

 

Niższe limity transferów danych na rynku hurtowym powinny też ułatwić konsumentom UE dostęp do większej ilości treści audiowizualnych podczas podróży z jednego kraju Unii do innego, a małym i wirtualnych operatorom telekomunikacyjnym - wejście na rynek.
Procedura: zwykła procedura legislacyjna, porozumienie w pierwszym czytaniu

Kod procedury: 2016/0185(COD)

Godziny otwarcia

Pon - Pt 7:30 - 15:30

Sprawdź także

Znajdź nas na