Kontakt

PUNKT INFORMACJI EUROPEJSKIEJ EUROPE DIRECT - DZIERZGOŃ
82-440 Dzierzgoń
ul. Wojska Polskiego 3
tel. +48 (055) 276 00 37; fax +48 (055) 276 25 70
e-mail:

Odkryj swój talent

06.11.2018

Ruszyła trzecia edycja Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych (5–9 listopada). Tegoroczne hasło to „Odkryj swój talent”. Podczas ponad 1000 wydarzeń, które do grudnia 2018 r. zaplanowano w całej Europie, młodzi ludzie będą mieli okazję zdobyć informacje o szkoleniach i możliwościach zawodowych. - Piloci, filmowcy, samolotowa obsługa techniczna, oferta jest niezwykle bogata! – zachęca komisarz Marianne Thyssen

Odkryj swój talent

W inicjatywie, której celem jest przedstawienie korzyści płynących z kształcenia i szkolenia zawodowego, wezmą udział organizatorzy kształcenia i szkolenia zawodowego, organizacje społeczeństwa obywatelskiego, przedstawiciele władz, organizacje przedsiębiorców, związki zawodowe oraz obywatele.

Marianne Thyssen, unijna komisarz odpowiedzialna za zatrudnienie, sprawy społeczne, umiejętności i mobilność pracowników, powiedziała: - Cieszymy się, że po raz trzeci z rzędu możemy pokazać, że kształcenie i szkolenie zawodowe prowadzi do satysfakcjonującej i ciekawej kariery, niezależnie od wybranej ścieżki: piloci, filmowcy, samolotowa obsługa techniczna, oferta jest niezwykle bogata! Co więcej, kształcenie i szkolenie zawodowe pozwalają na zdobycie właściwych umiejętności, dopasowanych do potrzeb rynku pracy w XXI wieku. Dlatego cieszę się, że po raz kolejny wykorzystamy okazję, aby poświęcić czas na promocję jego zalet w całej Europie.

Heinz Faßmann, austriacki minister edukacji, nauki i badań powiedział: - Prezydencja austriacka z radością będzie gościć trzecią edycję Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych, które to wydarzenie po raz pierwszy nie odbędzie się w Brukseli. Kształcenie i szkolenie zawodowe, które oferuje uczniom wybór między ścieżką kształcenia łączącą praktyki zawodowe i nauczanie albo szkolnym nauczaniem w pełnym wymiarze godzinowym, jest wartościową częścią austriackiego systemu edukacji i szkolenia i cieszy się dużą popularnością. Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych jest niezwykłą okazją do promocji kształcenia i szkolenia zawodowego.

- Solidnie ugruntowany i sprawnie funkcjonujący system kształcenia i szkolenia zawodowego jest ważnym czynnikiem wzrostu gospodarczego. Ale kształcenie i szkolenie zawodowe jest też dla młodych ludzi pewną drogą do udanej kariery. Z tego powodu konieczna jest jego promocja, a Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych jest ku temu skuteczną okazją. Prezydencja austriacka będzie dumna, mogąc przez jeden tydzień znaleźć się w centrum europejskiej polityki w obszarze kształcenia i nauczania zawodowego, tłumaczy Margarete Schramböck, austriacka minister cyfryzacji i gospodarki.

Kształcenie i szkolenie zawodowe: mądry i przyszłościowy wybór

Celem Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych jest pokazanie, że kształcenie i szkolenie zawodowe jest dla młodych ludzi i dorosłych mądrym wyborem, prowadzącym do znakomitej edukacji i wysokiej jakości miejsc pracy, zwiększającym zarazem szanse na zatrudnienie. W ten sposób Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych przyczynia się do realizacji celów Europejskiego programu na rzecz umiejętności i Europejskiego filaru praw socjalnych. Poprzez organizację Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych Komisja Europejska pragnie zwiększyć świadomość na temat różnorodnych możliwości, jakie oferuje kształcenie i szkolenie zawodowe oraz zachęcić młodych ludzi do zdobycia informacji o tej ofercie i do skorzystania z niej. Przyszłość kształcenia i szkolenia zawodowego, w kontekście takich kwestii jak jego cyfryzacja i umiędzynarodowienie, będzie jednym z ważniejszych tematów tegorocznej edycji.

W ramach kampanii w kilku państwach członkowskich zostaną zorganizowane wydarzenia otwarcia i Dni Pracodawców. Wybrano też 26 krajowych i europejskich ambasadorów, odpowiedzialnych za popularyzację inicjatywy, a w trakcie trwania Tygodnia zostaną wręczone nagrody, które uhonorują wysoką jakość kształcenia i szkolenia zawodowego.

Tydzień zorganizowano przy dużym zaangażowaniu i wsparciu ze strony Europejskiego Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego (CEDEFOP) i Europejskiej Fundacji Kształcenia.

Informacje dodatkowe

Najważniejsze dane liczbowe dotyczące kształcenia zawodowego w Europie (źródło: Eurostat)

  • W Europie 49 proc. uczniów szkół średnich II stopnia uczestniczy w kształceniu i szkoleniu zawodowym (2016).
  • Wskaźnik zatrudnienia wśród niedawnych absolwentów kształcenia i szkolenia zawodowego[1] wynosi w Europie 74,8 proc. (2017).
  • Procent nisko wykwalifikowanych dorosłych[2] w Europie spada równomiernie dzięki pomocy Europejskiego Funduszu Społecznego, ale jest nadal zbyt wysoki i wynosi 22,5 proc. (2017).
  • 10,9 proc. mieszkańców Europy korzysta z programów kształcenia dla dorosłych (2017).

Informacje o Europejskim Tygodniu Umiejętności Zawodowych:

  • Pierwsza edycja Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych odbyła się w 2016 r. W 2017 roku odbyła się druga edycja. W całej Europie zorganizowano ponad 1585 wydarzeń, w których udział wzięło blisko milion osób. Lista wydarzeń trzeciej edycji w poszczególnych krajach znajduje się tutaj.

Informacje o prezydencji austriackiej w Radzie Unii Europejskiej w 2018 r.:

  • Dnia 1 lipca 2018 r. Austria rozpoczęła swoją trzecią prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, po prezydencjach w 1998 i 2006 r.

Więcej informacji:

Zapraszamy do konsultowania strony Marianne Thyssen na Facebooku (link is external) i na Twitterze (link is external) i publikacji oznaczonych #EUVocationalSkills #DiscoverYourTalent (link is external)

 

[1] w wieku 15–34 lat, Eurostat

[2] wykształcenie podstawowe niepełne, podstawowe i średnie I stopnia, Eurostat

Godziny otwarcia

Pon - Pt 7:30 - 15:30

Sprawdź także

Znajdź nas na