Kontakt

PUNKT INFORMACJI EUROPEJSKIEJ EUROPE DIRECT - DZIERZGOŃ
82-440 Dzierzgoń
ul. Wojska Polskiego 3
tel. +48 (055) 276 00 37; fax +48 (055) 276 25 70
e-mail:

Inauguracja Europejskiego Korpusu Solidarności

31.10.2018

- To jeden z najpiękniejszych projektów Komisji Europejskiej – w ten sposób dr Marek Prawda, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, przedstawił Europejski Korpus Solidarności. Jego polska inauguracja odbyła się 30 października 2018 r. w Warszawie. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele kilkudziesięciu organizacji pozarządowych z całego kraju.

Inauguracja Europejskiego Korpusu Solidarności

Europejski Korpus Solidarności ma umożliwiać młodym ludziom (18-30 lat) uczestnictwo w działaniach solidarnościowych w kraju lub zagranicą, poprzez projekty wolontariackie lub praktyki zawodowe. EKS to nie tylko szansa na rozwój osobisty, aktywne zaangażowanie się w życie społeczne i podniesienie szans na zatrudnienie, ale również realna pomoc potrzebującym oraz wspieranie organizacji pozarządowych, administracji i firm angażujących się takie działania.

– Z radością i wielką satysfakcją przyjmujemy otwarcie tego projektu, z satysfakcją przyjmujemy też ogromne zainteresowanie młodych ludzi tym projektem, a także zainteresowanie instytucji, organizacji i stowarzyszeń – powiedziała Marzena Machałek Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. – Kształtowanie kompetencji społecznych jest bardzo ważnym komponentem rozwoju zadowowego – dodała.

– Europejski Korpus Solidarności ma pełnić rolę kompleksowego punktu kontaktowego dla młodych ludzi, chcących angażować się w działania solidarnościowe w Unii lub poza nią – podkreślała Christine Mai, doradca ds. Komunikacji w gabinecie komisarza ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu Tibora Navracsicsa. – Naszym celem jest zaangażowanie 100 tys. młodych osób do końca 2020 roku, a w kolejnym okresie (2021-2027) aż 350 tys. Europejczyków.

Działania Europejskigo Korpusu Solidarności w Polsce koordynuje Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (link is external). – Będziemy dokładać starań, aby ta inicjatywa w Polsce rozwinęła się w pełni – obiecał dr Paweł Poszytek, Dyrektor Generalny FRSE. – Mamy komplementarną ofertę dla młodych ludzi i cieszymy się, że paleta możliwości jest tak różnorodna.

W programie mogą uczestniczyć organizacje posiadające Znak Jakości, dający gwarantucję, że działa ona zgodnie z celami Europejskiego Korpusu Solidarności i zapewni uczestnikowi odpowiednie warunki realizacji przyszłych projektów. Podczas inauguracji pierwszy Znak Jakości został przyznany Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Podczas inauguracji swoimi doświadczeniami podzieleili się m.in. Kamilla Sultanova, ekspert ds. zaangażowania młodzieży i Jan Mela z Fundacji "Poza Horyzonty".

Godziny otwarcia

Pon - Pt 7:30 - 15:30

Sprawdź także

Znajdź nas na