Kontakt

PUNKT INFORMACJI EUROPEJSKIEJ EUROPE DIRECT - DZIERZGOŃ
82-440 Dzierzgoń
ul. Wojska Polskiego 3
tel. +48 (055) 276 00 37; fax +48 (055) 276 25 70
e-mail:

BREXIT: potrzeba postępów w sprawie wystąpienia WB z UE

04.10.2017

Nie osiągnięto wystarczającego postępu w sprawie priorytetów warunkujących rozpoczęcie negocjacji na temat okresów przejściowych i przyszłych stosunków między UE a Wielką Brytanią

BREXIT: potrzeba postępów w sprawie wystąpienia WB z UE

Debata plenarna ws. postępów w negocjacjach z Wielką Brytanią

Przywódcy 27 państw członkowskich UE powinni na szczycie UE 20 października zdecydować o przełożeniu na późniejszy termin swoja ocenę negocjacji w sprawie Brexitu, ponieważ nie osiągnięto wystarczającego postępu w sprawie trzech najważniejszych priorytetów, chyba że piąta tura rozmów na temat wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej przyniesie rzeczywisty przełom. To opinia Parlamentu wyrażona w rezolucji przyjętej we wtorek przewagą 557 głosów do 92, przy 29 głosach wstrzymujących się.

Parlament wyraził co prawda zadowolenie z wyjaśnień przedstawionych przez premier May w jej niedawnym wystąpieniu we Florencji, oczekuje jednak, że brytyjski rząd przedstawi teraz bezzwłocznie konkretne propozycje odnośnie:

  • gwarancji pełnego zestawu praw, którym obecnie cieszy się 4,5 miliona obywateli UE i Wielkiej Brytanii,
  • wywiązania się ze wszystkich finansowych zobowiązań Zjednoczonego Królestwa wobec Unii Europejskiej,
  • rozwiązania kwestii granicy między Republiką Irlandii i Irlandią Północną, przy pełnym poszanowaniu porozumieniem wielkopiątkowego z 1998 r.,

 

Dodatkowym warunkiem zakończenia pierwszej tury negocjacji jest zagwarantowanie, że unijne prawo będzie przestrzegane aż do momentu oficjalnego wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z UE.

Cytaty:

Przewodniczący Parlamentu Antonio Tajani: "Wystąpienie pani premier May w Florencji pokazało, że jest otwarta na dialog i rozumie, jaka jest stawka. Chciałbym zaapelować do niej, aby przekształciła swoja dobrą wolę w konkretne plany niezbędne, aby naprawdę dokonać postępu w negocjacjach z Unią Europejską. Głosowanie nad dzisiejszą rezolucją potwierdziło jedność Parlamentu w sprawie poparcia dla naszego głównego negocjatora Michela Barniera. Debata wykazała również wyraźnie pragnienie konstruktywnego postępu w negocjacjach Wielką Brytanią, ale również, w takim samym stopniu, zaniepokojenie dotychczasowym opóźnieniem. Mam nadzieję, że najbliższe miesiące pozwolą spełnić warunki rozpoczęcia dyskusji o naszych przyszłych stosunkach z Wielką Brytanią ".

Guy Verhofstadt, koordynator Parlamentu ds. Brexitu: "Postępy są niewystarczajace. Przede wszystkim jesteśmy bardzo zaniepokojeni, jeśli chodzi o prawa obywateli. Z naszej strony propozycja rozwiązania tej kwestii jest prosta. Pozwólmy obywatelom UE zachować prawa, jakimi teraz cieszą się w Wielkiej Brytanii, i zroby dokładnie to samo wobec brytyjskich obywateli, którzy żyją na kontynencie. Właściwie zastanawiam się, dlaczego w ogóle nadal o tym dyskutujemy? To mogłoby i powinno być załatwione natychmiast. "

 

Główny negocjator UE ds. Brexitu, Michel Barnier, przemawia podczas sesji plenarnej


Debata

Projekt rezolucji opracowany przez parlamentarny zespół koordynatorów ds. Brexitu był 3 października przedmiotem debaty plenarnej z udziałem przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera i głównego negocjatora UE Michela Barniera.

Aby obejrzeć wystąpienie danego mówcy, kliknij na nazwisko

Jean- Claude Juncker (Komisja Europejska)

Michel Barnier (główny negocjatior UE)

Estońska prezydencja (Rada UE)

Manfred Weber (EPL, Niemcy)

Gianni Pittella (S&D, Włochy)

Raffaele Fitto (ECR, Włochy)

Guy Verhofstadt (ALDE, Belgia)

Martina Anderson (GUE/NLE, Wielka Brytania)

Philippe Lamberts (Zieloni/EFA, Belgia)

Nigel Farage (EFDD, Wielka Brytania)

Janis Atkinson (ENF, Wielka Brytania)

 

Parlamentarna rezolucja

Przyjęta rezolucja stanowi wkład Parlamentu w debatę, która odbędzie się 20 października na szczycie 27 państw UE w Brukseli. Ich przywódcy ocenią postępy negocjacji w sprawie Brexitu. Porozumienie końcowe dotyczące wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE będzie wymagało zgody Parlamentu Europejskiego.

Godziny otwarcia

Pon - Pt 7:30 - 15:30

Sprawdź także

Znajdź nas na